background

שאלות ותשובות בנושא מפרט טכני

מאת: מחלקת מחקר ואסטרטגיה

מהו מפרט טכני ועל מה חשוב לשים לב כשרוכשים דירה

מפרט טכני של דירה הינו טופס אשר ממולא ע”י היזם, אשר מתאר בפרוטרוט את מבנה הבניין, הדירה על כל הציוד והאביזרים שיש בה. זאת על מנת למנוע בעתיד חילוקי דעות בין המוכר לקונה.

על מה חשוב לשים לב כשרוכשים דירה?

אדריכלית ומעצבת פנים משתפת בכמה טיפים: “בדקו היטב מה אתם קונים מבחינת חומרים וצבעים והאם אפשר לשדרג אותם. על מנת שתוכלו להבין מה כתוב במפרט הטכני, תצטרכו לבקר בחנויות המתמחות ולראות בעצמכם את אותם האריחים, האסלות והחיפויים שצוינו במפרט הטכני.

שימו לב מהם צבעי האלומיניום של החלונות. למרות שבדרך כלל אי אפשר להחליפם, כיוון שלא ניתן לשנות את חזות הבניין, אך חשוב מאוד שלא תהיו מופתעים או מאוכזבים. ובמידה ותהיו מעוניינים תוכלו להוסיף רשתות בחלונות. במקרה כזה תצטרכו לעשות התאמה של המסילות.

בעת החתימה על החוזה וודאו האם יש אפשרויות בחירה במפרט הטכני ולא רק כשדרוג. יש יזמים אשר מגבילים בדקורים של חדרי האמבטיות, או יזמים שלא נותנים להכניס אריחים מסוימים לחדרים (ואז יכול להיווצר מצב שבסלון ובחדרים יהיו אריחים שונים). בדקו, האם ניתן להתמקח עם היזם גם על ההגבלות שלו.

ישנם יזמים שמאשרים הזזות של נקודות חשמל בזמן הבנייה. אך שימו לב כי הם אינם מגבילים את מרחק הזזת הנקודה בסנטימטרים מסוימים.

חשוב לבדוק את חומרי הצביעה ואת גוון הצבע בקירות, צביעת דירה נעשית בדרך כלל לפני הלבשת המרצפות , כדיי שלא תצטרכו לצבוע שוב לאחר הכניסה לבית.

באופן כללי, כדאי שתבינו את כל המפרט מבחינת חומרים וצבעים על מנת למנוע הפתעות ואי נעימויות בהמשך. תדעו מה האופציות והעלויות לשינויים, והתאימו ציפיות למציאות.”

 מה כלול במפרט הטכני? 

לדברי מעצב פנים בכיר, “המפרט הטכני משתנה מחברה לחברה ומאוד תלוי האם מדובר בשלב התחלתי של הפרויקט (דירה על הנייר), או בשלב מתקדם יותר (בשלבי בניה) אז המפרט הרבה יותר מקיף וכולל את כל הספקים והמוצרים, כגון מוצרי סניטריה, גדלי אריחים, אסלות, כיורים, חברות מטבחים אופציונליות, דלתות פנים וכיו”ב .המפרט למעשה כולל את האלמנטים הטכניים של כל פריט: אם בדלתות עסקינן, נמצא במפרט את סוג הדלת, גמר חיצוני, בידוד פנימי, מידות מוצעות, ידיות וכו’. ככל שהמפרט יותר עשיר רמת הפרויקט עולה. בשלב הבחירות הלקוח מקבל מטריצה (רשימת החומרים המלאה המוצעים בסטנדרט) בעקבותיה, יכול הלקוח לבחור האם הוא נצמד לסטדנרט המוצע במפרט או משדרג כראות עיניו”.

איך אפשר לדעת האם מדובר בסטנדרט נמוך, גבוה, יוקרתי?

לדברי המעצב, “ככלל, על מנת להיות בטוחים בנוגע לרמת הגימור והיצרנים שמציע המפרט, מומלץ להיעזר בידע של אנשי מקצוע שבקיאים בנושא ויודעים מה האיכויות של כל מותג. באופן עקרוני, היום אריחים לחללים הציבוריים במידות 60/60 ס”מ או 80/80 ס”מ נחשבים לסטנדרט ממוצע פלוס. בעוד שאריחים של 1.20/1.20 נחשבים לסטנדרט יותר גבוה. כך גם דלתות צבועות בתנור שנחשבות לסטנדרט גבוה יותר מדלתות מחופות פורמייקה”. המעצב הבכיר ממליץ בכל מקרה לבחון היטב את שמות המותגים, רמות הגמר, האם החברה או הספק הישראלי מעניק שירות איכותי לטווח הארוך, האם מדובר במוצר עמיד?

כשקונים דירה על הנייר, אי אפשר לדעת מראש מה המשמעות של כל מה שמפורט במפרט הטכני (סוגי אסלות, אריחים וכו’), אז איך אפשר לדעת מה מתאים ומה כדאי לשנות ולשדרג?

לדברי המעצב, “התייעצות עם בעל מקצוע היא אקוטית על מנת לבחון את כל האופציות העומדות בפני מי שרכש דירה על הנייר, בהתאם לתקציב נתון והבנה של מה מצריך כל פרט ופרט שרוצים לשדרג. בכל מקרה הנושא הקריטי הוא בחינה מדוקדקת של התשתיות עצמן: נקודות החשמל, הכנה למיזוג וכיוב’, עליהן יש לתת דגש כבר בשלב מוקדם בכדי לא להיכנס לתעצומות כלכליות בשלבים יותר מאוחרים. ככל שעובר הזמן ונמצאים בשלב יותר מתקדם של הפרויקט עלויות השינויים עולות. אדריכל או מעצב שמתלווה ללקוחות יכול לנהל בצורה מקצועית את העבודה מול מחלקת שינויי דיירים של הקבלן ולהביא לכך שהדברים יסגרו מבעוד מועד בצורה חלקה ואידיאלית ללקוח. לאלה שלא מתעתדים לקחת איש מקצוע לליווי כל הפרויקט, יש תמיד את האופציה לשכור את שירותיו של אחד כזה על פי שלב ספציפי”.

על מה חשוב לשים לב כאשר קונים דירה חדשה?

על פי המעצב, באופן טבעי, אחד הדברים החשובים הוא להחליט החלטות בשלבים מוקדמים, במיוחד כאלה המהווים שינוי מהותי. “חשוב שכל רוכש יבין לעומקו את התהליך ואת ההתמודדות הצפויה לו”.

X
צור קשר

מידע נוסף מנציג הפרוייקט

צור קשר
Scroll up
דלג לתוכן
הגעת לתפריט הנגישות, לחץ ENTER על מנת לדלג על התפריט.